Opaľovaná zbraň od PROTECT-u. Čo je to wodburning a prečo sme sa rozhodli zaradiť ho do repertoáru?

Ak ste neskonalým milovníkom ohňa a máte radi pestrý dizajn, máme pre vás skutočne horúci tip. Lakovaný draci či gravírované vzory sú krásne, ale okúsil niekto z vás aká je opaľovaná zbraň? Ak nie, náš obchod bude nimi čochvíľa zaplnený. Čo je to tá technika opaľovania dreva alebo aj woodburning?


Woodburning je technika, pri ktorej sa povrch akéhokoľvek dreveného materiálu spáli pri vysokej teplote. Táto technika sa najčastejšie používa v súvislosti s takzvanou pyrografiou, čo je umelecké vypaľovanie do dreva. Robí sa to najčastejšie úzkym špicatým hrotom mikrospájky, pri samotnom pálení však používame plameň alebo teplovzdušnú pištoľ.

V našom prípade je opaľovaným drevom tvrdý jaseň. Vybrali sme ho ako najvhodnejšieho kandidáta, keďže smrekové nám rýchlo zuhoľnatelo a buk nebol výrazný. Naopak nádherná štruktúra jaseňa vystúpila do popredia hneď ako sme ponad drevo prešli špeciálnou horákovou hlavicou, napojenou na plynovú bombu. Celý proces je nenáročný a nestojí vás veľa peňazí, nás však veľa trpezlivosti. Drevo je vynikajúci opracovateľný materiál, ktorý v pomere hustoty a pevnosti nemá konkurencie. Avšak pracovať s ním presne a do detailov vie byť miestami náročné. Plameň je nielen nebezpečný, ale rád nám zbrane ohlodáva až do čierneho uhlia.

O čo v skutočnosti ide? Ako plameň prechádza ponad materiál, vytvrdzuje na mikroskopickej úrovni uhlík a robí povrch dreva pevnejším. Avšak nie do takej miery, aby sme mohli tvrdiť, že zbrane budú odolávať väčším nárazom. Robíme to hlavne kvôli dizajnu a trvanlivosti. Oheň totiž nielen vytvrdí povrch, ale aj zakonzervuje pod ním zdravé tkanivo, vďaka čomu drevený materiál podstatne viac vydrží. Celý proces spočíva v tom, že drevo počas rastu obsahuje jarné a letné prírastky. Vo vysokej teplote jarné prírastky (ktoré sú mäkšie) zhoria skôr ako letné, ktoré sú pevnejšie.

Proces opaľovania dreva alebo aj woodburningu však má aj svoje nevýhody. Častokrát sa dopustíme neželaných spálenín, tie vám však vieme ľahko obrúsiť a zjemniť tak, že ostane iba veľmi tmavá textúra jaseňového dreva. Rozhodne to našim zbraniam dodáva výnimočnosť a dizajn, aký vo svete nemá obdoby. Ešte nikto totiž nespojil silu spaľujúceho ohňa a drevenú zbraň Tento PROTECT paradox však dal za vznik rovno celej rade opaľovaných zbraní.

Dúfame, že si ich zamilujete rovnako ako my!

Tím PROTECT

Pridaj komentár