Nákup zo zahraničia vs. nákup na Slovensku: Čo z toho je lepšie?

V brandži predaja zbraní pre bojové umenia sa obchodníci potýkajú s veľkou zahraničnou konkurenciou. Častokrát nižšia cena je práve to rozhodujúce, čo ovplyvní kúpu zákazníka. Kým nákup u domácich predajcov sa im zdá predražený a chamtivý, nákup v Číne či v zámorí je o niečo lukratívnejší. Konečná voľba však vždy bude spočívať na samotnom zákazníkov. Napriek tomu sa však poďme spoločne pozrieť na pre a proti takejto voľby. 


Nie vždy je to o cene…

A na to treba myslieť! Častým dôvodom „predraženosti“ našich predajcov je fakt, že nie sú schopní podliezať ceny, za ktoré tovar kúpili. Väčšina z nich zbrane skupuje od zahraničného dodávateľa a k tejto sume potom pridajú vlastný zisk. Aj oni predsa musia z niečoho živiť svoj biznis a tým je práve táto navýšená hodnota. Platí logické pravidlo- čím viac článkov je v nákupno-predajnom vzťahu prítomných, tým je výsledný tovar drahší. Jedinú výhodnejšiu cenu dokáže obchodník nastaviť len vtedy, ak tovar sám zhotovil alebo ak sa s dodávateľom dohodli na lepšej nákupnej cene (napríklad za účelom zjednotenia predajných cien). Avšak ani pri samotnej výrobe to niekedy nie je také ľahké, ako by si mnohí mysleli.

V druhom rade si treba uvedomiť či hľadáte lacný tovar alebo skutočnú kvalitu. Nekritizujeme nikoho praktiky avšak zahraničie sa nie vždy rovná kvalite a to máme osobne odskúšané. Práca s drevom je niekedy veľmi hmlistým oborom, v ktorom sa klame o pôvode tovaru a jeho pevnostných vlastnostiach. Nízka cena niekedy znamená mäkké drevo, no aj vysoká cena je niekedy o mäkkom dreve. Komu teda veriť? Tomu, kto poskytuje najviac hodnoverných informácií.

Omnoho rýchlejšia dodacia lehota…

Free shipping je veľmi pekná ponuka, avšak horlivo čakať na váš tovar 30-60 dní? Alebo si priplatiť za rýchlejšie doručenie? Koľko vás asi bude stáť preprava do jedného týždňa? A v porovnaní so Slovenskom? Skúste radšej zvoliť domácich predajcov, ktorí mnohokrát garantujú doručenie už na druhý deň či do 48 hodín. Stále vás to vyjde lacnejšie.

Podpora domáceho trhu…

Poďme sa teraz napiť šálky patriotizmu a pozrime sa na to koľko ľudí môže vaše rozhodnutie podporiť. Mnohí z vás si myslia, že biznis s drevenými zbraňami je len o našej firme. To však nie je presné, pretože za nami stojí veľké množstvo ďalších, ktoré svojou kúpou u nás podporíte. V prvom rade samotným tovarom podporíte lokálne píly spracujúce drevený materiál, ale aj výrobcov syntetických vlákien, ktorí majú opäť svojich dodávateľov. Okrem toho sú tu však aj výrobcovia balíkov a lepenky, ochranných fólii či nálepiek a v neposlednom rade aj kuriérske spoločnosti. Práve takto si zarábame na živobytie všetci a kultúra domáceho trhu narastá.

Výhoda právneho prostredia v republike…

Obchodníci nemajú tak veľké práva ako by ste si mohli myslieť. Limitujú nás zákonníky a tiež obchodná inšpekcia, ktorá si veľmi rada bližšie a veľmi detailne posvieti na obchodné praktiky. Kúpou tovaru na Slovensku nevedome napĺňate zmysel mnohých zákonov, ktoré vás chránia, hoci o tom neviete. Pri menšom zaváhaní zo strany predajcu preto okamžite viete reagovať a tiež viete, na koho je nutné sa obrátiť. Domáce prostredie tak stojí na strane vašich úspor.

Uvažujme opačnú situáciu. Čo v prípade, že tovar zo zahraničia nesplnil vaše požiadavky? Komu, kam a ako ho vrátite? Za koľko vám vrátia peniaze a či vôbec? Aké sú tam zákony a aké páky použijete na obranu vlastnej peňaženky? Pokiaľ ste na žiadnu z otázok neodpovedali, prehodnoťte prosím výhodu nákupu na Slovensku.

Osobný odber a chránené platby a mnoho iného…

Nikto nekupuje rád mačku vo vreci. No pobežíte do Japonska, Číny či Ameriky obzrieť si do kamennej predajne vašu zbraň? To asi nie! Avšak na Slovensku to už možné je. Rovnako tak je možná aj chránenejšia platba prevodom na účet, výhoda rodného jazyka a možnosť konzultácii priamo s predajňou.

Tak čo, pre koho sa nabudúce rozhodnete?

 

Pridaj komentár